JPMorgan Para Transferi Sorunlarını Çözmek İçin Blockchain’i Test Ediyor

Tayvan ve Endonezya’da, büyük bankalar J.P. Morgan’ın pilot programına kaydoldu.

Uyumsuz ödeme ayrıntıları, banka havalesi başarısızlığının yaygın bir nedenidir ve paranın kurtarılıp yeniden gönderilmesi günler sürebilir.

Confirm adlı bir blok zinciri çözümünü kullanarak, gönderen banka, banka havalesi gönderilmeden önce neredeyse gerçek zamanlı olarak alıcı hesap bilgilerinin onayını isteyebilir.

J.P. Morgan, Tayvan da dahil olmak üzere küresel bankalar arasında maliyetleri düşürmek ve reddedilen ve iade edilen işlemlerin sayısını azaltmak amacıyla, Confirm adlı bir blok zinciri teknolojisi kullanıyor.

Blockchain Destekli Ağ
Confirm, bankanın blockchain destekli Liink ağında çalışan küresel bir hesap bilgisi doğrulama uygulamasıdır. Bugün, yanlış alıcı bilgileri banka havalelerinin reddedilmesinin önde gelen nedenlerinden biridir. Confirm, yürürlükte olduğunda, gönderen banka, banka havalesi gönderilmeden önce alıcı hesap bilgilerinin onayını neredeyse gerçek zamanlı olarak isteyebilir.

Önceden, lehtar bilgilerinin alıcı banka tarafından doğrulanması gerekiyordu ve bu işlem günleri alıyordu. Bilgiler doğrulandıktan sonra ödeme, ödemeyi en verimli yolla yönlendirmek için J.P. Morgan’ın küresel takas çözümü PayDirect aracılığıyla gönderilebiliyor.

Tayvan’da, ülkenin büyük bankalarının çoğu pilot uygulamaya kaydoldu. Endonezya’da, devlet destekli ve ülkenin en büyük bankalarından biri olan PT Bank Negara Indonesia (Persero) pilot uygulama için yazılımı yürürlüğe koydu.

Tayvanlı bir dijital varlık borsası olan MaiCoin Group’un operasyon patronu Nick Chang, “Bireysel bankacılık silolarında gerçek zamanlı veri doğrulama ve defter senkronizasyonu, blok zinciri uygulamalarının en önemli örneklerinden biridir. Confirm’in önümüzdeki aylarda daha fazla ortak bankayı kendi uygulamasına kattığını görmek isterim. SWIFT’in karşı hamlesini de merak ediyorum” diyor.

Chang, J.P. Morgan’ın sistemi geliştirirken karşılaşacağı zorluklardan birinin bir consensus mekanizması oluşturmanın zorluğundan kaynaklandığını söyledi. Yetkili, tarafların bir araya gelerek standartları oluşturmaya çalıştıklarında gecikmelerin norm olduğunu söyledi. Firmasının AMIS adlı bir yan kuruluşunun, FISC adlı mevcut ağın yerini almak için Tayvan’da blockchain tabanlı bir yurt içi banka transfer projesi üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

Para Transferleri
Yetkililere göre Endonezya, dünyaya milyonlarca göçmen işçiyi sağladığındanve ayrıca 250.000’den fazla kişi Tayvan’da ikamet ettiğinden, ülke iç para transferlerine büyük ölçüde bağımlı.

2020’de ülkeye, çoğu denizaşırı işçilerden gelen yaklaşık 10 milyar dolar para gönderildi.

Endonezya aynı zamanda aktif bir stablecoin endüstrisine de ev sahipliği yapıyor ve ülkenin merkez bankasının, onu para biriminin kontrolüne yönelik bir tehdit yerine sınır ötesi havale sorunlarına bir çözüm olarak gördüğü belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir