IMF, Ukrayna’daki Savaşın Küresel Ekonomiye Etkisini Değerlendirdi

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna’nın 1,4 milyar dolarlık acil durum finansmanı talebini gelecek hafta onaylamak üzere yönetim kuruluna getirecek. Şu sıralar Moldova’daki yetkililerle finansman seçenekleri hakkında görüşmelerde bulunuluyor. Diğer yandan IMF, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomiyi etkileyeceğine dair açıklamalar da yaptı.

IMF: Ukrayna’daki Savaşın Küresel Ekonomiye Etkisi Ağır Olacak

Uluslararası Para Fonu (IMF), Ukrayna’daki savaşın ekonomik boyutlarına dair bazı değerlendirmeler yaptı. Ülkedeki savaşın enerji ve tahıl fiyatlarını yükselttiğini ve komşu ülkelere 1 milyondan fazla mülteci dalgası gönderdiğine dikkat çekti. IMF aynı zamanda savaşın, Rusya’ya benzeri görülmemiş yaptırımları tetiklediğini de söyledi.

IMF, Genel Müdür Kristalina Georgieva başkanlığındaki bir yönetim kurulu toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Durum oldukça değişken ve görünüm olağanüstü belirsizliğe tabi olsa da, ekonomik sonuçlar zaten çok ciddi” şeklinde konuştu.

Georgieva, “Devam eden savaş ve buna bağlı yaptırımların küresel ekonomi üzerinde de ciddi bir etkisi olacak” uyarısında da bulundu.

Reuters‘ın haberine göre Georgieva, krizin fiyat baskılarının zaten yüksek olduğu bir zamanda enflasyon ve ekonomik aktivite üzerinde olumsuz bir şok yattığına da dikkat çekti.

IMF’ye göre, bu fiyat şokları dünya çapında hissedilecek. Bu süreçte yetkililerin gıda ve yakıt giderlerinin daha yüksek bir kısmını oluşturan yoksul hanelere mali destek sağlamalı. Çünkü, savaşın devam etmesi durumunda ekonomik zarar daha da artacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir