G7 ve AB ülkeleri, Rusya’nın kripto varlıkları kullanma olasılığını tartışıyor

Rusya’ya karşı yapılan yaptırımlar neticesinde alternatif yollar Avrupa’da tartışılıyor. İlk alternatif yol ise kripto varlıklar. Hatta tek alternatif yol olabilir. Bu yüzden G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği bu alternatifin yolunu kapatmak istiyor. 

G7 ülkeleri ve Avrupa Birliği, yaptırımlardan kaçınmak için Rusya’nın kripto para kullanımını durdurmanın yollarını araştırıyor. Almanya Maliye Bakanı, “Listelenen kişi ve kurumların düzenlenmemiş kripto varlıklarına geçişini önlemek için önlemler almalıyız” açıklamasını yaptı.

Rusya-Ukrayna arasında yaşanılan kriz Avrupa’yı ayağa kaldırdı. Rusya’nın daha çok ilerleyeceği endişesinden dolayı Avrupa’da bulunan ülkeler ekonomik yaptırımlarla önlem almaya başladı. Ancak kripto varlıklar noktasında açık olması G7 ve AB ülkelerini düşündürüyor.

Kripto varlıkların kullanılması AB tarafından istenmiyor

Yediler Grubu (G7) ülkesinin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Batı yaptırımlarını atlatmak için bireylerin ve şirketlerin kripto varlıkların kullanmasını engellemenin yollarını araştırdığı biliniyor. G7 ülkeleri Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşuyor. Buna ek olarak AB ülkeleri de devrede.

G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları bu hafta Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko ile sanal toplantılar düzenledi. Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner, Çarşamba günü AFP tarafından aktarıldı:

“Listelenen kişi ve kurumların düzenlenmemiş kripto varlıklarına geçmesini önlemek için önlemler almalıyız. G7’nin Almanya başkanlığı bağlamında buna yönelik çalışıyoruz.”

Lindner, Çarşamba günü Welt TV’ye verdiği röportajda, “Sorun biliniyor ve üzerinde çalışıyoruz” dedi. “Bu, Rusya’yı her düzeyde maksimum düzeyde izole etmekle ilgili olduğu anlamanın gelebilir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir