Bu Altcoin’de Beklenen Coinbase Listelemesi Gerçekleşti, Fiyat Harekete Geçti

Önde gelen ABD merkezli kripto para birimi borsa platformu Coinbase, iki haftalık bir gecikmenin ardından “dünyanın en hafif blok zincirini” olan Mina Protocol’ü sonunda listeledi.

Listeleme haberi, yalnızca 22 kilobayt boyutundaki gizlilik odaklı bir ödeme protokolü olan Mina Protocol’de (MINA) kripto piyasasındaki trende rağmen bir sıçrama yaşanmasını sağladı. MINA, son 24 saatin en düşük seviyesi olan 3,04 dolardan yaklaşık yüzde 15’lik bir artışla 3,48 dolara yükseldi.

Mina Protocol (MINA) nedir?

Mina Protokolü, ağa taahhüt edilen işlem sayısından bağımsız olarak sabit 22 kB boyutunda hafif bir blok zinciri olmayı hedefleyen bir platformdur. Bu boyut, herkesin karmaşık bilgisayar donanımı gerektirmeden bir node’u çalıştırmasına ve ağın güvenliğine katkıda bulunmasına izin verir.

Mina, blok zincirinin tamamını telefonunuzdaki çoğu resimden daha küçük bir boyutta tutarak, büyüdükçe diğer projeleri rahatsız eden blok zinciri boyutu sorunlarının üstesinden gelmeyi planlıyor. Mina Protocol’ün yerel kripto para birimi MINA ise, ağ işlemlerini kolaylaştırmak ve kullanıcılar arasında ücretleri dağıtmak için kullanılır.

mina

Kripto projesinin web sitesine göre, MINA’nın küçük boyutu, blok zincirinin işlemlerini doğrulamak için herkesin akıllı telefonlarını kullanarak internete bağlanmasına izin veriyor. Mina Protocol, akıllı sözleşmeleri yürütürken kullanıcı verilerini güvence altına almak için
Zero Knowledge Proof’u (Sıfır Bilgi İspatı) kullanıyor.

Sıfır Bilgi İspatı, bir tarafın herhangi bir ekstra alakasız bilgiyi ifşa etmeden, belirli bir ifadenin doğru olduğunu doğrulayıcıya kanıtlamasına izin verir.

Listeleme gecikti

MINA’nın aslında iki hafta önce platformda kullanıma sunulması bekleniyordu, ancak süreçte bazı gecikmelerle karşılaşıldı. Orijinal lansman haberi, akıllı sözleşme platformunu yüzde 25,4 artışla 2.16 dolardan 2.71 dolara yükselmesini sağlamıştı.

Gecikme konusunda açıklama yapan Coinbase, dünyanın en hafif blok zincirinin alım ve satım yeteneğinin, lansmanın başarılı olmasını sağlamak için ertelendiğini söyledi:

“MINA’nın başarılı bir şekilde piyasaya sürüldüğünden emin olmak için, trading’in başlatılmasını ertelemeye devam etme kararı aldık.”

Ancak sonunda Coinbase, dün yaptığı bir açıklamda uygun likidite koşulları karşılandığı takdirde MINA ticaretinin başlayacağını duyurdu. Bu koşullar karşılandı ve sonuç olarak altcoin bugün borsada işlem görmeye resmen başladı.

Kripto para birimi işlem görmeye başladığı zamandan beri stabilize oldu ve yazım sırasında yüzde 7’nin üzerinde bir artışla 3,41 dolardan işlem görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir