Bitcoin Spot ve Türev Ticaret Hacimlerinde Artış – BTC Fiyatı Yükseliyor mu?

Bitcoin. Kaynak: Adobe

Bitcoin spot ve türev ticaret hacimleri, kripto para biriminin 20.000 doların altındaki erken aylık düşük seviyelerinden agresif rallisiyle birlikte son birkaç hafta içinde artıyor.

Bu, Bitcoin’in dokuz ay sonra ilk kez bu hafta 28.000 doları tuttuğunu gören son yükselişin arkasında çok fazla inanç olduğunu gösteriyor.

28.000 doların ortasındaki mevcut seviyelerde Bitcoin, CoinGecko’ya göre son 24 saatte yaklaşık %4, son yedi günde %13,5 ve son 30 günde %19 arttı.

Bitcoin’in fiyatı, kamuoyuna çokça duyurulan bir dizi banka iflasının ardından ABD’nin (ve küresel) finansal istikrarına ilişkin endişelerin yanı sıra ABD Merkez Bankası’nın ilgili bir güvercin ekseni sayesinde Mart ortasından beri destek veriyor.

Enflasyonun hala hedefin oldukça üzerinde olması nedeniyle faiz oranlarını bu hafta 25 baz puan daha artırmaya devam etmesine rağmen, ABD merkez bankası daha fazla faiz artışına yönelik görünüm konusundaki tonunu yumuşattı ve piyasalar agresif bir şekilde faiz indirim döngüsünün başlayacağına inanıyor 2022’nin ikinci yarısından itibaren.

Boğa Piyasasında Spot ve Türev Hacimleri Yükseliyor Tell

Bitcoin ticaret hacimlerindeki son artış, yeni bir Bitcoin boğa piyasasının geldiğini düşünmek için nedenler ekliyor.

The Block tarafından sunulan verilere göre, borsalardaki Bitcoin işlem hacimlerinin 7 günlük Hareketli Ortalaması, bu hafta başlarında yaklaşık 24 milyar dolara yükseldi ve bu, 2021 ortasından bu yana en yüksek seviyesi.

Bu arada, Mart ayı henüz bitmemiş olmasına rağmen, bu ay borsalarda şimdiye kadar işlem gören Bitcoin vadeli işlemlerinin hacmi, 1 trilyon dolara yakın, geçen Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesinde.

Muhtemelen ayı geçen Temmuz veya Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesinde bitirecek. Bitcoin vadeli işlemleri, altta yatan spot Bitcoin varlığının bir türevidir.

Vadeli işlemler, bir varlığın gelecekte bir zamanda teslim edileceğine dair bir garantiyi temsil eder. Endüstriyel işletmeler, hammadde tedariklerini güvence altına almak için emtia vadeli işlemleri ticareti yapar, ancak vadeli işlemler, Bitcoin örneğinde olduğu gibi spekülasyon için de kullanılır.

Bitcoin opsiyon piyasası hacimleri de bu ay artıyor. Ay henüz bitmemiş olmasına rağmen, Mart ayı şimdiden geçen Mayıs ayından bu yana herhangi bir aydan daha fazla Bitcoin opsiyon ticareti gördü (yaklaşık 25 milyar dolarla).

Yatırımcılar, fiyat dalgalanmalarına karşı bahis oynamak veya korunmak için Bitcoin seçeneklerini kullanır. Anlamak ve ticaret yapmak için daha sofistike bir varlık sınıfı oldukları göz önüne alındığında, kurumlar ve profesyonel ticaret masaları, genel ticaret hacimlerinin daha büyük bir bölümünü oluşturur.

Artan Bitcoin opsiyon hacimleri, kurumsal ticaret faaliyetinin yükselişte olduğunu gösterebilir. Kurumların daha fazla sayıda/boyutta adım attığına dair bir başka bilgi, Bitcoin opsiyon açık pozisyonlarındaki son artıştır.

22 Çarşamba gününden itibarennd Mart ayında açık faiz, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğu Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 12,14 milyar dolara yükseldi.

Bu BTC için Ne Anlama Geliyor?

Spot ve türev piyasalarda artan hacimler, fiyatların yılda %70’ten fazla şaşırtıcı bir şekilde arttığını gören son Bitcoin rallisinin, tavada bir flaştan çok daha fazlası olduğuna dair güçlü bir sinyal gönderiyor.

Gerçekten de, Bitcoin ticaret faaliyetindeki artış, bu makalede tartışıldığı gibi, Bitcoin’in ayıdan boğa piyasasına ne zaman geçeceğini tahmin etme konusunda güçlü bir sicile sahip olan çok sayıda pozitif zincir üstü sinyalle el ele gidiyor.

ABD banka sorunları ve bunun sonucunda Fed’in 2023 rallisine daha fazla baharat katan güvercin kaymasından önce bile, birçok yatırımcı 2022’nin ayı piyasasının sona erdiği sonucuna vardı.

Analistler bir sonraki büyük engel olarak 30.000 doları işaretlerken, teknisyenler %10’luk geri çekilmelerin her zaman var olan bir risk olmaya devam ettiği konusunda uyardı. Önümüzdeki aylarda işler kesinlikle dalgalı olacak.

Ancak olumlu temel eğilimler (fiat para birimine alternatif olarak Bitcoin’e olan talebin artması ve Fed’in genişleme beklentileri arasında), zincir üzerinde olumlu sinyaller (yükselen ağ etkinliği gibi) ve ticaretteki olumlu eğilimler (daha fazla yatırımcının satın almak için adım attığını düşündürür) devam etmelidir. öngörülebilir gelecek için bir kuyruk rüzgarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir