18 Wall Street Analisti: Haftaya Altın İçin Bu Seviyeleri Bekleyin!

Doğu Avrupa’da potansiyel bir savaş tehdidi ve merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına alamayacağı korkusu, altın fiyatlarını sekiz ayın en yüksek seviyesi olan 1.900 dolara itti. Birçoğuna göre sağlam yükseliş hissi, fiyatın yakın vadede daha da yükselebileceğini gösteriyor. Peki, Wall Street analistlerinin düşünceleri ne yönde?  Wall Street uzmanları ve bireysel yatırımcıların katıldığı bir anketin detaylarını aktarıyoruz…

Wall Street, bu hafta altın için yükseliş bekliyor!

Kitco’nun Haftalık Anketi, piyasa analistlerinin ve bireysel yatırımcıların önemli bir çoğunluğunun yakın vadede altın konusunda iyimser olduğunu gösteriyor. ABD ve Rusya arasındaki herhangi bir gevşemenin güvenli liman talebini azaltabileceğine dair endişeler olsa da, analistler altının düşüşlerde iyi bir şekilde desteklenmeye devam ettiğini belirtiyor.

Bu hafta 18 Wall Street analisti altın anketine katıldı. Katılımcıların yüzde 13’ü, yani yüzde 72’si altın fiyatlarının yükseleceğini düşünüyor. Öte yandan, üç analist, yani katılımcıların yüzde 22’si, gelecek hafta daha düşük altın fiyatları çağrısında bulundu. Bir analist ise yakın vadede değerli metal konusunda tarafsızdı. Bu arada, çevrim içi olarak gerçekleştirilen bireysel yatırımcı anketlerinde 864 oy kullanıldı. Bunların 564’ü yani 65’i altının önümüzdeki hafta yükselmesini beklediğini belirtti. Diğer 196 katılımcı, yani yüzde 23, düşüş beklediğini belirtirken; 104 katılımcı yani 12, kısa vadede tarafsız kaldı.

Geniş tabanlı yükseliş hissiyatıyla altının ons fiyatı, haftayı 1.900 doların hemen altında kapattı. En son altın anketinde, birçok analist, fiyatın kritik teknik direnç noktalarını kırması nedeniyle altın konusunda iyimser olduklarını söyledi. Yakın vadede fiyatların ons başına 1.900 doların üzerine çıkmasını beklediklerini de eklediler.

Sean Lusk: Altın 1.916 dolara çıkabilir

Walsh Trading’in Ticari Riskten Korunma Direktörü Sean Lusk, “Fiyatlar 1.900 dolarda direnci test ederken altında güçlü bir teknik ivme var, ancak piyasanın peşine düşmek istemezsiniz. Satın alım fırsatlarını araştırın,” dedi. Lusk, değerli metal fiyatlarının yakın vadede 1.916 dolara çıkma potansiyeli gördüğünü söyledi. Mevcut jeopolitik güvenli liman talebinin ötesine bakan Lusk, merkez bankalarının dünya çapında para politikalarını sıkılaştırmaya çalışırken artan piyasa belirsizliğinin hisse senedi piyasalarında da bir miktar belirsizlik yarattığını söyledi ve aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Hisse senedi fiyatlarını zorlayan kolay para sona eriyor, büyük bir sıfırlama geliyor; ne kadar kötü olacağını bilmiyoruz. Bu belirsizlik, herhangi bir düşüşte altını desteklemeye devam edecek.

Uzman: Altın, Birkaç Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görecek!

Philip Streible: Jeopolitik gerilimler azalırsa fiyatlar düşebilir

Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, jeopolitik gerilimlerin azalması durumunda altın fiyatının düşebileceğini düşündüğünü söyledi. Ancak, zayıf hisse senedi piyasalarının yakın vadede altın fiyatlarını destekleyeceğini de kaydetti. “Şu anda altın yatırımcılarının sabırlı olması ve düşüşlerden satın alması gerekiyor,” ifadelerini kullandı. Darin Newsom Analysis başkanı Darin Newsom, teknik olarak altının aşırı alındığını ve bir düzeltme yapılması gerektiğini söyledi. Ancak şu anda altını açığa satmayacağını da (short pozisyon açmayacağını) sözlerine ekledi. Newsom, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Ukrayna’ya ne olacağı hakkında hiçbir fikrim olmadığı için uzun hafta sonuna girerken altın ya da petrol sıkıntısı yaşamak istemiyorum. Evet, altın aşırı satın alındı, ancak şu anda satacak kişi ben olmayacağım.

Altın Kâhini'nden Büyük Uyarı: 1-2 Hafta İçinde...

Düşüş öngörenler ve nötr olanlar ne düşünüyor?

Adrian Day Varlık Yönetimi başkanı Adrian Day, önümüzdeki hafta daha düşük fiyatlar görülebileceğini söyledi; ancak mevcut ortamda altın satarken dikkatli olacağını belirtti. “Kısa vadeli bir geri çekilme söz konusu, ancak Ukrayna’daki olaylar işleri aniden değiştirebilir,” ifadelerini kullandı.

Bu hafta tek tarafsız isim olan SIA Wealth Management’ın baş piyasa stratejisti Colin Cieszynski, altının bir sonraki hamlesinin Doğu Avrupa’da olanlara bağlı olacağını söyledi. Aslında altının Ukrayna’da yükselen/düşen siyasi gerilimlerle ilgili önemli bir hareket sergileyebileceğini düşündüğünü, ancak bir yön seçmenin zor olduğunu belirtiyor. “Altın bu hafta harika bir ralli yaptı ve biraz destek gerekiyor, ancak durum kötüleşirse mevcut ralli daha uzun sürebilir,” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.